Lithuanian Belarusian English French German Italian Latvian Polish Russian Spanish

Naujienos

Spausdinti

Susitikimas su kraštiečiu

     Spalio 19 d. kapčiamiestiečiai  rinkosi pagrindinės mokyklos aktų salėje. Čia buvo galima pamatyti ir moksleivių ir garbaus amžiaus žmonių. Buvo šiltai sutiktas žemietis, svečias Antanas Sadeckas.
     Antanas Sadeckas gimė 1929 m. Pertako kaime, Kapčiamiesčio seniūnijoje, Lazdijų rajone. 1949 m. baigė Druskininkų gimnaziją, 1954 m. Kauno Politechnikos institutą, statybos inžinieriaus specialybę. Dirbo Žemės ir Vandens ūkių projektavimo institutuose. Paskutinius 27 – erius darbinės veiklos metus dirbo Lietuvos statybos ir architektūros mokslinio tyrimo institute skyriaus viršininko pareigose. Ten bedirbdamas pamėgo sportinį turizmą bei speleologiją. Sportinio turizmo Lietuvos čempionas ir prizininkas. Fotografas. Įvairių konkursų, daugkartinis laureatas, prizininkas ir diplomantas. Domėjosi medžio drožyba, organizavo parodas. Nuo 1989 m. pradėjo domėtis sovietinio genocido aukų likimais. Ekspedicijų į lietuvių tremties ir žūties vietas Sibire, organizatorius ir vadovas. 1992 m. įkūrė bendriją „Lemtis“, kurios tikslas išsaugoti ir propaguoti tremties paveldą. Iki šiol šios bendrijos pirmininkas. Nuo 1973 m. dirba organizacinį ir švietėjišką darbą turistinėse organizacijose, mokyklose bei kultūros namuose. Rengia fotoparodas, rašo ir publikuoja apybraižas, dalyvauja televizijų ir radijų laidose.
     2001 m. išleido fotoalbumą „Negrįžusiems“. Albume sudėtos 1989 – 2000 m. ekspedicijų metu padarytos kapinių ir jose esančių kapų nuotraukos. 2003 m. parengė ir išleido knygą „Obels žiedų ašaros“. Knygoje aprašytos sunkios tremties ir kalinimo sąlygos. Lietuvių kapinių ir jose esančių kapų būklė, rūsti Sibiro gamta. 2004 m.. išleido knygą „Tėvyne, ilgesy miriau“.
     Moksleiviai, mokytojai ir miestelio gyventojai susidomėję klausė  svečio pasakojimų apie ekspedicijas į lietuvių tremties ir žūties vietas Sibire, Sibiro gamtą. Labiausiai moksleiviai domėjosi svečio pasakojimų apie speleologiją. Visus labai sudomino dokumentinis filmas apie mūsų tėvų Golgotos kelius, pakrypusius ir nuvirtusius kryžius mišku apaugusiuose Sibiro platybių kapuose. Išeidami iš renginio moksleiviai noriai dalinosi patirtais įspūdžiais ir aptarinėjo matytus dokumentinio filmo vaizdus.
     Išvykdamas svečias pažadėjo dar kartą apsilankyti savo gimtinėje.

     Renginį organizavo Kapčiamiesčio Emilijos Pliaterytės muziejus ir Kapčiamiesčio Emilijos Pliaterytės pagrindinė mokykla.