Lithuanian Belarusian English French German Italian Latvian Polish Russian Spanish

Naujienos

Spausdinti

PROJEKTAS „ETNOKULTŪRA – TAI MANO ŠAKNYS“ 2019-06-10 - 2019-11-30 (2)

   Kapčiamiesčio Emilijos Pliaterytės mokykla baigė projektą „ETNOKULTŪRA – TAI MANO ŠAKNYS“, vadovės: Aldona Lukoševičienė, Dalia Balčienė, Aušrinė Mocejūnienė.
     Projektui vykdyti pasirinkta 5-10 klasių mokiniai, nes mokykloje yra dėstoma etninė kultūra 5-10 klasėms. Suprasdami etninės kultūros svarbą, mokiniai nori visą tai įgyvendinti praktiškai: pinti, rinkti etninę medžiagą, kataloguoti, rašyti, piešti, fotografuoti, sužinoti, kaip daiktas virsta muziejaus eksponatu, papildyti Kapčiamiesčio muziejaus fondus. Mūsų mokyklos vaikai yra drąsūs, jiems patinka vaidinti. 24% mokinių dalyvauja spektaklyje „Krištolinė kurpaitė“, todėl jiems yra įdomu buvo pamatyti Druskininkų gidų grupės „Artelė“ istorinį – kostiuminį spektaklį „M.K.Čiurlionio pamėgtais takais“, kuris vyko Kapčiamiesčio bažnyčioje ir jį galėjo pamatyti daug žmonių.
    Mokytojai senjorai Marija Galvanauskienė, Zigmas Kukučionis mokė mokinius pinti krepšius iš antinių žaliavų (laikraščių, siūlo šienui rišti), ūkininkė Gražina Auguvienė papasakojo, parodė, kaip atsiranda sūris ant mūsų stalo. Leipalingio progimnazijos mokytoja, tautinių rūbų siuvėja Leonora Mockevičienė vaikus supažindino su Dzūkijos krašto tautinių rūbų ypatumais, parengė mįslių šia tema konkursą. Mokytojas Kęstutis Krasauskas, daugiametis Dainų švenčių dalyvis, tautinių šokių šokėjas, mokinius mokė polkos, suktinio, valso žingsnelių, šokio ratelių figūrų. Druskininkų Dailės mokyklos mokytoja Eglė Maračinskaitė supažindino su kryždirbystės tradicijomis, su vaikais darė karpinius ta tema. Vyresnioji muziejininkė Odeta Barkauskienė mokiniams paaiškino, kaip daiktas virsta muziejaus eksponatu, kokia tolimesnė to eksponato nepaprasta priežiūra, supažindino su muziejaus darbuotojo profesija. Mokytojos Virginija Kaminskaitė ir Aldona Lukoševičienė rodė mokiniams, kaip gaminti karpinius „Gyvybės medis“, kokia jų prasmė.
    Pamokų metu mes kalbame taisyklinga gramatine kalba. Patys mokiniai namuose, su pagyvenusiais kaimynais dar vartoja dzūkišką kalbą, tačiau draugų tarpe gėdijasi kalbėti tarmiškai. Manome, kad šis projektas padrąsino draugų tarpe kalbėti tarmiškai. Mokiniai suprato, kad tarmės - tai mūsų paveldas, kurį reikia išsaugoti. Projektas padės mokiniams suvokti etninės kultūros apimtį ir visumą, jos santykį su dabartimi. Jie turės poreikį pažinti ir perimti savo krašto, tautos kultūrą, augs kaip patriotai lietuviai.

Matematikos vyr. mokytoja Aldona Lukoševičienė

 

DSC 7795

 

DSC 7802

 

DSC 7854

 

DSC 9670

 

DSC 9671

 

DSC 9674

 

DSC 9675

 

DSC 9713

DSC 9751